How to eat on $4 a day

4

CHICOPEE, Mass. (Mass Appeal)  Today, 42 million people are living on a food budget of about $4 a day.  Leanne Brown is the Author of Good and Cheap: Eat Well on $4/Day and she has some tips for us.

Tips for Eating Affordably 

  • Buy versatile foods (such as flour, canned tomatoes, or garlic) that can be used in multiple meals.
  • Buy in bulk-buying larger amounts of one item can usually bring down the price per unit. For example, buckets of plain yogurt are the best value for your money. If you start with plain yogurt, you can make your own favorite flavors in your own kitchen, where you know exactly what’s going into it.
  • Get creative with wilted vegetables. Although wilted veggies might not remain fit for a salad, they’ll still be wonderful in any dish that called for sautéed, grated, or baked vegetables. They can also be used in broth.
  • Start building a pantry. If possible, reserve part of your budget to buy one or two semi-expensive pantry items each week or month. Things like olive oil, soy sauce, and spices are pricey at first, but if you use just a little with each recipe, they go a long way.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s